Безопасни ли са тонерите за лазерни принтери?

Тук се разглежда единствено работата на оригинални консумативи (тонер касети и барабанни модули). Всички други варианти (напълнени, презаредени, съвместими, неоригинални и китайски тонер касети) са извън обхвата на този документ.


1. На какви законови изисквания трябва да отговарят тонерите за лазерни принтери и копирните машини?

Тонерите трябва да бъдат характеризирани и въз основа на химичните законови наредби и регламентите на ЕС 1999/45/ EG и (EG) Nr.1272/2008. Съгласно с тази наредба тонерите не се считат заопасни. Те не съдържат никакви съставки в завишени концентрации, които биха създали риск за здравето на потребителя, не се класифицират като токсични, канцерогенни, дразнещи и мутагенни. Освен това, изискванията,упоменати в регламента на ЕС 1907/2006 - за регистрация, оценка, разрешаване и ограничаване на химикали, също трябва да бъдат изпълнени.


2. Колко безопасни са тонер продуктите използвани в лазерните принтери и в копирните машини? Има ли дефинирани изисквания за състава на тонерите и възможните примеси в тях?

Също като другите формулировки, тонерите трябва да бъдат изследвани на базата на химичния закон и наредбата на Европейския съюз 1999/45/EG Nr.1272/2008. Според тези наредби, тонерите не се считат за опасни. Те не съдържат никакви съставки в концентрации, които биха създали риск за здравето на потребителя, затова не се класифицират като токсични, канцерогенни, дразнещи, корозивни или мутагенни.


3. Застрашават ли здравето на хората емисиите от прах, генерирани от лазерните принтери и копирните системи?

Резултатите от измерванията на UBA потвърждават, че емисиите от тонерите и хартиен прах със средни диаметри от 5 до 10 mm не крият риск за здравето на човека. Когато се спазват всички международно признати условия за експлоатазия на лазерните принтери и копирните машини в затворени помещения, емисиитеот тях не крият риск за здравето.


4. Дали тонер частиците, могат да бъдат считани за ултрафини частици?

Тонерите са предимно твърди полимерни частици със среден диаметър между 5 и 10 μm. Те не се считат за ултрафини частици, тъй като по дефиниция размерът на ултрафините частици е до 100 nm. Благодарение на физичния си състав тонер частиците ясно се различават от ултрафините частици, причинени от кондензационни процеси.


5. Кои са основните мерки, които трябва да се предприемат с цел намаляване емисиите на летливи органични съединения (ЛОС), озон и прах?

С цел да се подобри безопасността за потребителите при лазерен печат, производителите развиват нови технологии и продукти, съобразявайки се и с опазването на околната среда. Дизайнът на тонер касетите постоянно се подлага на по-нататъшно развитие, за да сведе до минимум контакта с тонерите и емисиите (разпрашаването) на частици тонер. Концентрациите на озон са сведени до минимум с използването на озонови филтри. Не са необходими други мерки, тъй като количествата прах при работата на лазерните принтери, са изключително малки.


6. Вярно ли е, че производителите заместват печатните тонер-базирани системи с мастила или гел-базирани системи за печат, поради опасения за здравето?

Не. Всъщност, няма никакви здравословни причини, които биха направили тази стъпка необходима. Всички различни печатни технологии имат своето място на пазара, тъй като те предлагат много индивидуални предимства за постигане на различни печатни приложения. Системите за лазерен печат винаги са изпълнени с високи стандарти за безопасност. По този начин, когато устройствата се използват по предназначение и се подлагат на правилна поддръжка и почистване, няма опасност за здравето.


 

2015-04-08 09:10:07
0
3647

Коментари:

Внимание: HTML не се поддържа!