Онлайн пазаруване: плюсове и минуси (част 2)

Много хора днес предпочитат да пазаруват онлайн, защото е удобно и лесно. Всеки потребител, преживял това има свои възгледи по темата. В тази статия ще се опитаме да дадем ясна представа за позитивите и негативите на онлайн пазаруването, за да можете лесно да анализирате рисковете и ползите.

С увеличаването на употребата на интернет все повече хора са привлечени от онлайн пазаруването. Това средство за придобиване на продукти придоби огромна популярност. По-рано интернет беше достъпен само за хората от развитите страни, но неотдавнашната революция го направи достъпен за всички части на света. С повишена информираност хората вече се тълпят да пазаруват в интернет. Концепцията за пазаруване на продукти чрез онлайн услуги е широко призната и приета, защото осигуряване няколко ползи на клиента. Все пак всичко има добра и лоша страна, а онлайн пазаруването не е изключение. Предимствата и недостатъците на пазаруването онлайн за изброени по-долу.


Минуси

Първият недостатък е, че има времева разлика между извършването на плащането и доставката на продукта. Освен ако не е с наложен платеж, но отново поръчката на продукта и получаването му са времево разделени.

Не можете да изпробвате продукта преди да го купите. Много хора обичат да опитат или изпробват, та дори само да пипнат, нещата, които купуват преди да платят. Това няма как да стане при онлайн пазаруване.

Високите транспортни разходи често се добавят към общата стойност на продукта. Те се увеличават, когато ви доставят продукти от друга държава, защото тогава плащате допълнителни такси.

Начинът на плащане може да не е достатъчно сигурен. С все се говори относно сигурността при онлайн плащане с кредитна или дебитна карта, което може да се окаже несигурна сделка. Ето защо трябва да се уверите, че начинът на плащане е гарантирано сигурен.

Има възможност продуктът да се повреди по време на транспорта. Ако го получите повреден, може да ви отнеме няколко дни за подмяна, а има вариант фирмата да не осигурява подмяна изобщо.

Лекотата, с която пазарувате онлайн, може да бъде опасна за шопахолиците (от англ. shopaholic – човек, който се пристрастява към пазаруването). Те могат да се изкушат да си купят много продукти наведнъж, което води до нежелани разходи.

Честотата на грешки при фактуриране е висока и ако ви се случи да има такава, отново следва дълга процедура от няколко дни за решаване на проблема.

Необходимо е да имате дебитна или кредитна карта, за да направите покупката си. За радост в България по-голямата част от онлайн магазините дават възможност за плащане с наложен платеж.

Ако ще пазарувате онлайн за първи път се допитайте до ваши приятели и роднини, които вече са го правили. Те могат да ви посъветват къде да пазарувате безопасно онлайн. Така ще се сигурни, че няма да направите никакви грешки. Също така претеглете плюсовете и минусите, изброени по-горе, за да решите дали това е подходящ начин за пазаруване за вас.

2015-06-19 14:34:15
0
2902

Коментари:

Внимание: HTML не се поддържа!